Jaka jest symbolika kamieni szlachetnych? Które warto nosić?

Symbolika kamieni ma swoja długą historię. Już w starożytności wierzono, że naturalne minerały mają lecznicze właściwości. Bardzo często wykorzystywano je obrzędów religijnych, a nawet wkładano do grobów, by towarzyszy zmarłym w zaświatach. Obecnie wiedza na temat właściwości kamieni jest oparta na badaniach naukowych. Szlachetne minerały stanowią nie tylko piękną ozdobę, mogą być również symbolem ważnych wydarzeń i wspierać nas w dążeniu do określonych celów.

Kamienie szlachetne, półszlachetne, kryształy

Kamienie naturalne można podzielić na szlachetne i półszlachetne. Klasyfikacja minerałów zależy od ich twardości, która określana jest w skali Mohsa. Im twardszy kamień, tym jest bardziej szlachetny. Najtwardszym, a zarazem najdroższym minerałem jest diament. Jego twardość wynosi aż 10 w skali Mohsa. Inne minerały szlachetne to m.in. rubin, szmaragd, szafir, a także opal, akwamaryn czy turmalin. Z kolei kamienie półszlachetne charakteryzują się mniejszą twardością, są bardziej dostępne, a ich obróbka jest prostsza. To kamienie, które najczęściej wykorzystywane są w biżuterii. Należy tu wymienić m.in.:

  • ametyst;
  • onyks;
  • kwarc różowy;
  • agat;
  • lapis-lazuli;
  • perydot;
  • labradoryt;
  • kamień księżycowy;
  • koral.

Nie można zapomnieć też o kryształach, czyli minerałach charakteryzujących się budową krystaliczną. Wiele kamieni jubilerskich wyróżnia się taką właśnie strukturą, chociażby znany każdemu kryształ górski. Jedną z zalet tych minerałów jest ich zdolność do przenoszenia i zapamiętywania informacji. Nie każdy wie, że nowoczesna technologia wykorzystuje płynne kryształy m.in. w smartfonach. Odkrycie tych właściwości zawdzięczamy polskiemu chemikowi, Janowi Czochralskiemu.

Znaczenie i symbolika kamieni szlachetnych

Poszczególnym minerałom przypisuje się określone właściwości. Nie bez znaczenia jest też kolor kamieni, który może symbolizować np. miłość, lojalność czy odwagę. Symbolika kamieni szlachetnych towarzyszyła m.in. starożytnym Majom, którzy szczególnie cenili jadeit. Uznawali go za kamień święty, który łączył ich z bogami i zapewniał powodzenie oraz dostatek w życiu. Współcześnie również wykorzystuje się znaczenie kamieni naturalnych m.in. w pierścionkach zaręczynowych z diamentami. Kamienie te mają symbolizować trwałość i wierność w związku.

Amulety z kamieni naturalnych – jakie kamienie warto nosić?

Właściwości kamieni różnią się pomiędzy sobą. Znając znaczenie poszczególnych minerałów, można jeszcze lepiej dopasować biżuterię do swoich potrzeb. Może być nie tylko eleganckim dodatkiem, ale równocześnie amuletem lub symbolem ważnego wydarzenia – ślubu, zaręczyn lub wprowadzenia przełomowych zmian w życiu. Jakie kamienie warto nosić, by wspierały nas każdego dnia?

Agat

Ten popularny minerał spotykany jest w wielu wariantach kolorystycznych. Uznawany jest za kamień równowagi wewnętrznej i harmonii. Dodaje pewności siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Pozwoli Ci zachować spokój w różnych sytuacjach stresujących. Przez wielu uznawany jest za kamień sprzyjający interesom, nazywany bywa minerałem biznesmenów.

Onyks

Pełen elegancji kamień dodaje siły i odwagi podczas podejmowania trudnych życiowych wyzwań i decyzji. Wspiera pracę organizmu na poziomie fizycznym – zwiększa wydolność organizmu i odporność psychiczną. Ułatwia skupienie uwagi, jest więc zalecany dla osób uczących się lub pracujących umysłowo. Wskazany dla osób żyjących w ciągłym biegu.

Ametyst

Fioletowym kamieniom przypisuje się właściwości uzdrawiające, a także symbolizujące połączenie z siłą wyższą. Ametyst jest cenionym kamieniem jubilerskim, który wspiera intuicję, podnosi witalność i zapewnia wewnętrzną równowagę. Pomaga się zrelaksować i zapewnia spokojny i głęboki sen.

Jadeit

Zielony kamień symbolizuje dobrobyt, chroni przed złymi myślami. Przynosi bezpieczeństwo, zapewnia powodzenie w finansach i życie w harmonii. Pomaga zapanować nad emocjami, wspiera kreatywność i ożywia umysł. Zapewnia szczęście i optymizm, chroni przed negatywną energią.

Koral

To obok pereł jeden z kamieni naturalnych pochodzenia organicznego. Koral podnosi witalność organizmu, dodaje energii i pomaga odnaleźć miłość. Jest talizmanem chroniącym przed złą energią, podnosi kreatywność i rozwija wyobraźnię. Jest uznawany jako jeden z kamieni, które wzmacniają intuicję.

Podsumowanie

Znaczenie i moc kamieni naturalnych doceniano już przed wiekami. Były ważnym elementem ubioru, który miał sprzyjać szczęściu i zapewnić powodzenie w wielu dziedzinach życia. Nie wiesz, jak wybrać swój kamień? Zapoznaj się z właściwościami poszczególnych minerałów lub kieruj się  swoją intuicją.

Jeśli szukasz polskiej biżuterii z naturalnymi kamieniami, sprawdź ofertę Kohay’ – oferujemy oryginalną biżuterię na każdą okazję, jak na przykład: